Всеки родител знае, че развитието на детска креативност е нелека задача и е един постоянен процес. Децата сами по себе си са иноватори в куп аспекти и притежават силна креативност и въображение. Въпреки това, като родители трябва да работят за това така важно качество, за да подсигурят изобилие от емоционални, интелектуални и дори здравословни ползи.
В тази статия ще откриете 5 ефективни съвета, с които ще подкрепите вашия мъник в пътя към креативното мислене:
Подсигурете място за творчество чрез играчки
От решаващо значение е да създадете креативно пространство за вашето мъниче. Едно от най – ефективните средства са играчките, които истински ангажират вниманието на детето. Истината е, че не съществува нещо като най – добрата играчка. За някои деца това може да са дървени кубове и сортери, а за други – образователните играчки. На пазара се предлага огромно разнообразие от играчки, така че на принципа на проба и грешка, лесно ще откриете най – интересното занимание за вашия малчуган.
Подкрепяйте децата към творчески задачи
Отговорът на въпроса как да подкрепим децата към творчески задачи може да изглежда лесен и общоизвестен, но истината е, че малък процент от родителите наистина задълбават в тази тема. Ето и няколко лесни за имплементиране практически съвети:
Старайте се да разпознават интересите на децата
От ключово значение е внимателно да наблюдаваме поведението на малчуганите и да анализираме техните интереси. Когато забележим, че някое конкретно занимание грабва интереса на детенцето, трябва да го насърчаваме в тази посока. Например, ако забелязвате, че малкият откривател целеустремено се катери навсякъде из вкъщи, можете да му предоставите детска катерушка като Пиклер триъгълникът. Ако се забавлява, когато чуе музика, подарете му музикална играчка и т.н. Още през първите месеци, децата сами показват какво е от най – голям интерес за тях.
Насърчавайте децата към развитие на състезателен дух
Подкрепяйте децата към развиване на състезателен дух още от ранна детска възраст. Когато дечицата се включват в състезания от всякакво естество, те по естествен начин се учат да приемат загубата и да си взимат поуки. От друга страна, когато побеждават, малчуганите се вдъхновяват и мотивират да бъдат още по – добри следващия път и да достигат нови върхове.
Бъдете постоянни
Ключът към успеха е постоянството. Развитието на творческа мисъл не е изключение от това правило. За да се тренира творчеството на детенцето, трябва да се работи всекидневно. Насърчавайте въображението на детенцето всеки ден с малки стъпки без да поставяте ограничения откъм време. Просто бъдете регулярни и успехът ще дойде от само себе си.
Давайте примери
Освен да наблюдавате и насърчавате творческия потенциал на вашия малчуган, добра идея е да давате и лични примери. Например, ако мъникът ви е с афинитет към творчеството, можете да го заведете на детски куклен театър, или пък да нарисувате заедно картина. Ако детенцето участва в изложба за най – красива рисунка, е добра идея да му покажете творението на предходния победител. Разбира се, не е нужно да следва точни пример, а просто да почерпи вдъхновение.
Комуникирайте с децата на различни теми
Понякога е хубаво да се държим с децата ни като с наши приятели. Можем да споделяме мислите си и да се допитваме до тях за съвет и мнение по дадена тема (разбира се само положителни мисли, които децата ще разберат и асимилират). По този начин децата ще ангажират мисловния си процес и вие самите ще бъдете изненадани от креативната детска мисъл.
Подсигурете разнообразие
Както възрастните, така и децата имаме нужда от време на време „да сменяме завесите“ т.е. да се разнообразяваме с нови места. Разбира се, тук не става въпрос за екскурзии и почивки, а за дребни действия като разнообразяване на местата за разходка и игра или преместване от едната в другата стая през деня. Разнообразните локации подстрекават детското креативно мислене и дават поле за изяви на въображението.
Подкрепете детското творчество с действия, а не награди
Не е добра идея да насърчавате детското творчество с конкретни стимули и награди. Например, ако награждавате детето с предоставяне на телефон срещу това да направи нещо творческо (например да оцвети картинка), детенцето автоматично ще работи за стимула, а не за удоволствието от нарисуваната картина. За да оцените и насърчите детето, можете да го похвалите или да му задавате въпроси, свързани със самия творчески процес. Например – „Как върви рисунката“ или „ Защо обичаш да правиш това“. По този начин дори и детето да не получи желания продукт, то ще научи много повече за самия процес и удоволствието от него.
Това са нашите съвети за насърчаване на детското творчество. Опитайте всичко това и очаквайте с нетърпение изненадващи резултати.
Тази статия все още няма коментари